Dzisiaj jest wt paź 16, 2018 1:44 pm

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Małe dziecko

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Żłobek prywatny czy państwowy?
prywatny 50%  50%  [ 5 ]
państwowy 50%  50%  [ 5 ]
Liczba głosów : 10
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Pytanie jak w temacie.

Moja mała dostała się do państwowego żłobka. Synek chodził do prywatnego bo się nie dostał do państwowego. I teraz nie bardzo wiem co zrobić. Czy posłać córcię do państwowego? Wiadomo: taniej. W naszym przypadku państwowy 500 prywatny 850. Ale w prywatnym mniejsze grupy i lepsze (chyba) warunki.

Może któraś z mam miała doświadczenie z państwowym złobkiem? Wszędzie czytam że to przechowalnia. Szczerze - nie sądziłam że się dostanie. I teraz nie wiem co zrobić.

Wiadomo że sprawa finansowa jest ważna. 350 zł to dla mnie sporo, ale czy na dłuższą metę warto?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Mój syn chodził do państwowego żłobka.
Nie mam porównania z prywatnym, ale my byliśmy zadowoleni.
Wiele zabaw organizowali dzieciom takich, na które ja sama bym nie padła - np. maluszki raz w tygoniu miały zabawy wodą - przelewanie z kubeczka do kubeczka, puszczanie łódeczek w misce :)
młody chodził chętnie, nie było płaczów czy kaprysów.
Bardzo zwracano tez uwagę na to czy dziecko zdrowe przychodzi.
Po każdej nieobecności trzeba było przedstawić zaświadczenie od lekarza, że dziecko jest zdrowe i może chodzić do złobka.

Proponuję, żebyś posłała córkę do państwowego - jakby coś wam nie pasowało, to przeciez zawsze możecie dziecko przenieść.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Moja córcia też chodziła do państwowego - cieżko mi porównać. słyszałam jednak, że np. w Hiszpanii prywatne przedszkola są gorsze od tych publicznych, więc lepiej uważaj - sprawdź i bądź pewna na 100%. sprawdź też godziny - jakbyś chciała dziecko dłużej zostawić :)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

My też chodzimy do państwowego żłobka. Jak narazie jestem bardzo zadowolona. Porównanie jako takie też mam bo sama pracowałam w żłobku- prywatnym. Jest mniej dzieci i to jest faktycznie plus, jest spokojniej...Zresztą nie da tak sie poprostu powiedzieć, który jest lepszy...Zależy od wychowawczyń itd...w naszym żłobku są super babeczki, z doświadczeniem....to się widzi...a w prywatnych nie raz są zatruniane młode osoby bez doświadczenia...W państwowych żłobkach bardzo zwaraca się uwagę na to aby dzieci przychodziły zdrowe do przedszkola, potrzebne zaświadczenie po chorobie...Państwowe przedszkola nie raz dysponują większą salą zabaw i ogrodem a prywatne są zazwyczaj tworzone w domach lub mieszkaniach i takich warunków już nie ma...Jak mówiłam, trudno powiedzieć, trzeba najpierw zrobić rozeznanie, poszukać opinii i dopiero podjąć decyzję....Ja jestem zadowolona z państwowego, nie płacę 1500 zł ( tak sie płaci w Warszawie) a ok 200-300 zł- zalezy ile godzin mała jest w żlobku....więc jest różnica ;)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Różnica między placówkami państwowymi i prywatnymi jest zasadnicza!
Państwowe placówki posiadają wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną (która kontrolowana jest przez organ prowadzący), opiekę kuratorską, są poddawane kontrolom sanepidu, pip itp., posiadają własne zaplecze gastronomiczne. Placówki prywatne (mam tu na myśli te, które powstają w domach prywatnych itp, nie mające praktycznie żadnego nadzoru), czyli tzw. domy dziennej opieki nad dziećmi czy też ochronki do opieki mogą zatrudnić kogokolwiek (często panie nie mają wykształcenia wyższego nie mówiąc już o wyższym pedagogicznym), nie są kontrolowane, żyją własnym życiem.
Zgadzam się... w prywatnych jednostkach są mniejsze grupy...
Pomijam tu różnice w cenie i jakości usług.
Ale oczywiście każdy z rodziców ma prawo wyboru :)

Offline Wyświetl profil  

Prywatne żłobki, to tak naprawdę działalność gospodarcza i w zasadzie nie potrzeba jakichś większych kwalifikacji i doświadczenia żeby tam pracować. Może i w państwowych placówkach jest więcej dzieci, większe grupy, ale na pewno również jest za te dzieci większa odpowiedzialność odpowiednich osób oraz osoby, które całe przedsięwzięcie nadzorują : )

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Prywatne żłobki nie muszą działać samopas. Każdy żłobek może wystąpić o nadanie mu statusu placówki i wtedy musi podlegać kontroli ale wtedy zgodnie z prawem może używać nazwy żłobek.
Drugi plus prywatych: więcej opiekunek. Przy większych dzieciach może nie ma znaczenia - ale jak masz maluszka jeszcze to liczy się czy jest 10-12 dzieci w grupie czy 25.
Co do kadry bym dyskutowała, bo w państwowym na pewno personel kwalifikowany ale czy pomysłowy i kreatywny... dyskusyjne a w prywatnym może dokładnie dowiedzieć się kto jest opiekunem i jakie ma kwalifikacje. Często pracują tam młode dziewczyny ale z wykształceniem i głową pełną pomysłów na zabawę z dziećmi.
W Warszawie są żłobki zapewniające monitoring więc można w kazdej chwili zalogować się na stronie i podejrzeć jak się bawią dzieci - zawsze jakieś zapewnienie dla rodziców że wszystko jest ok, no i opiekunki wiedzą, że są kontrolowane.
No i elastyczność. Mam kolegę w podobnej sytuacji jak Twoja - jego synek dostał się do państwowego a wcześniej chodził do prywatnego. Więc kolega mówi - taniej, dobre opinie, biorę! Ale okazało się, że jak musiał zostać w pracy dłużej bo do 17:30 to już afera że małego nie odebrał. W prywatnym drożej, ale bardziej się do Ciebie dostosują. Pytanie czy to dla Ciebie ważne.

Ja generalnie wybrałabym prywatny, ale zdecydowanie 1 na 10 z prywatnych które przeglądałam mi pasuje:), reszta jakoś niepewnie.

Twoja decyzja i myślę, że taka czy taka będzie dobra! Ważne też polecenia, popytaj i wtedy zdecydujesz:)!

Offline Wyświetl profil  

Dyskutować można wieki, a prawda taka, że są dobre i złe żłobki państwowe oraz dobre i złe żłobki prywatne : ) Trzeba się przekonać samemu jaki jest ten konkretny, do którego ma trafić nasze dziecko i wtedy wydać osąd : )

Offline Wyświetl profil  

Moja córka chodzi obecnie do prywatnego złobka i jestem zadowolona. Ma tam moim zdaniem znacznie lepszą opiekę niż w państwowym. Zazwyczaj opiekunki o wiele bardziej przykładają się do swojej pracy niż te w państwowym ;) Jest ich również więcej.
Córka poza tym bardzo lubi tam chodzić. <ciach!>

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Małe dziecko

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]