Dzisiaj jest wt kwie 24, 2018 10:40 pm

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Karmienie niemowląt i małych dzieci

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Mleko UTH

Witajcie
Mam ogromny dylemat...
Jestem mamą 8,5 miesięcznego Marcelka. To moje pierwsze dziecko, stąd chęć zasięgnięcia informacji na forum.
Marcel po urodzeniu przez 3 tyg po urodzeniu był karmiony piersią, potem z przyczyn zdrowotnych (moich) przeszłam na mieszankę Bebiko. Karmiłam go nim 3 tyg, po czym uczuliło go. Przeszłam na Bebilon. Jak miał 4 miesiące zaczełam wprowadzać warzywa i owoce do jego diety. Teraz je już wiekszość z warzy i owoców, oczywiście według norm zalecanych do jego wieku. Oprócz tego je kaszki, deserki ze słoiczków, chrupki kukurydziane i biszkopty. Od jakiegoś czasu samotnie wychowuję synka, mój dochód na miesiąc to ok. 1000zł. Z przyczyn finansowych chciałam przejść na mleko UTH, gdyż takie mleko kosztuję ok. 3zł a karton mleka Bebilon 45zł. To około 400 zł miesięcznie, a gdzie na inne rzeczy: witaminki, pampersy i inne drobiazgi dla maluszka. Dawałam na próbe już mu mleko, nie dostał żadnego uczulenia, ani jednej kropeczki na ciele, ani żadnych innych objawów. Tylko słyszałam, że to mleko nie ma witamin i że może to się odbić na jego zdrowiu. Tylko ja wiem, że każdy lekarz mi tak powie. Ja bym chciała się zapytać doświadczonych mam na ten temat.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł: Re: Mleko UTH
Site Admin
Awatar użytkownika

Już kiedyś o tym pisałam, pozwolę więc sobie zacytować

Cytuj:
Nie powinno się zastępować mleka modyfikowanego mlekiem krowim, ponieważ krowie zawiera zbyt dużą ilość białka, natomiast zbyt mało żelaza oraz witamin A, E, D i C. Co ważne, mleko krowie jest nieodpowiednie dla dzieci poniżej 3 r.ż [oczywiście jako zamiennik modyfikowanego] gdyż nie uzupełnia diety malca w niezbędną ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wszystkie te aspekty odgrywają ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka, dlatego pediatrzy oraz specjaliści od żywienia niemowląt i małych dzieci zalecają podawanie mm do 3 rż. Oczywiście, dzieci od krowiego nie umierają, ale jest ono dla nich niewystarczające by mogło zastąpić modyfikowane.

A UHT to już jest w ogóle "kosmos". UHT oznacza, że mleko zostało wysterylizowane w wysokiej temperaturze, po czym nagle, błyskawicznie ochłodzone. Zapewnia to długi termin przydatności do spożycia, ale niszczy sporo wartościowych składników odżywczych, jak choćby bakterie kwasu mlekowego. UHT piję ja i mąż, do kawy, dziecku - teraz - podajemy zwykłe, świeże mleko. Tyle, że córka ma 3,5 roku, niemowlakowi nie zamieniłabym mm na krowie z w.w. powodów.

Jedno pytanie, zmieniłaś mleko na Bebilon dla alergików czy ten najzwyklejszy?

Offline Wyświetl profil  

Zmieniłam na zwykły, bo tak radził lekarz. Pisałam z jakimś lekarzem na innym forum i on napisał, że to są mity, że substancje odżywcze witamina b2 A D białko i wapń są nadal zachowane. I nie wiem co robić. Mam taki mętlik w głowie, z jednej strony chcem dla syna jak najlepiej a z drugiej strony od jakiegoś czasu zostałam z nim sama i nie stać mnie na tak drogie mleko...

Offline Wyświetl profil  

Site Admin
Awatar użytkownika

Bebilon i Bebiko to mleka tego samego producenta, porównaj skład na opakowaniach, jest niemal identyczny i w niemal identycznych ilościach, więc można uznać że zwykłe Bebiko i zwykły Bebilon to to samo.
Mity? Głupio się czuję podważając zdanie lekarza, ale... Skład mleka krowiego to nie filozofia, interpretacja, tylko chemia - bardzo ścisła nauka, która nie pozostawia miejsca na domniemania czy wrażenia. Skład jest jaki jest i nie trzeba być ekspertem by porównując go z dziecięcymi potrzebami żywieniowymi uznać, że się z nimi nie pokrywa.

Offline Wyświetl profil  

Moderator
Awatar użytkownika

Zgadzam się z lady.
Oboje z mężem chowani byliśmy na krowim mleku.Mąż od 3 miesiąca życia, ja po pierwszym roku. Żyjemy :D ale oboje mamy alergie, która pojawiła i nasiliła po trzydziestce. Nasze dziecko od urodzenia ma alergię, która potwierdziła się dopiero w wieku 6.5 lat testami w poradni, objawowo miała ją od urodzenia.
To że po jednym razie dziecko nie ma wysypek, nie oznacza, że za kilka lat się taka alergia nie pojawi.Oby tak nie było. I wielu dzieciom nic nie jest.Ale niczego nie da się przewidzieć, dlatego zachowana jest profilaktyka by wprowadzać nie wcześniej niż po trzecim roku życia.Decyzja należny jednak do rodziców. Nie wspomnę już o wartościach odżywczych o których pisze lady.

Jeśli już nie stać cie na mleko, to kup lepiej świeże mleko a nie UHT

Po za tym jako samotna matka z takim dochodem nie przekraczasz progu aby skorzystać z pomocy w opiece społecznej. Znajoma była w podobnej sytuacji i dostawała bony na mleko.

Offline Wyświetl profil  

Czyli nawet jak je owoce, warzywa i daję mu niezbędne witaminy to to nie wystarczy przy samym mleku UTH?

Chciałam zaznaczyć, żemieszkam w mieście nie mam dostępu do świeżego mleka.

Ten dochód to jest wraz z OPS. Nie mogę pójść do pracy stałej bo nie mam z kim małego zostawić.

Offline Wyświetl profil  

Moderator
Awatar użytkownika

chodzi nam świeże mleko dostępne w sklepach. Takie w butelkach np w biedronce z pomarańczowym korkiem za niecałe 3 zł z napisem świeże mleko 2% . a nie prosto od krowy!
Lub w kartonikach z napisem świeże mleko 2%

Idź do opieki i zapytaj czy mogą ci pomóc w takiej sytuacji jakiej sie znalazłaś. To cie nic nie kosztuje a może uda wam sie załatwić chociaż mleko dla małego. Uważam że warto spróbować.

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Karmienie niemowląt i małych dzieci

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]