Dzisiaj jest pt paź 19, 2018 12:51 am

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Wcześniaki i dzieci niepełnosprawne

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość

Założyłam ten temat, bo pomimo usilnych poszukiwań nie znalazłam interesujących mnie informacji. Może źle szukam.

Jestem szczęśliwą mamą bliźniaków wcześniaków. Moje dzieci urodziły się w 32 tygodniu ciąży, a więc naprawdę wcześnie. Na szczęście były duże ( Hania : 2000gr, Wituś : 2230 gr ) i nie miały większych problemów zdrowotnych po urodzeniu, jeśli nie liczyć wrodzonego zapalenia płuc. Hania miała wspomaganie oddychania przez jedną dobę. W sumie dzieci przeleżały w inkubatorach 8 dni. Od razu zaczęły nadrabiać zaległości wagowe. Dziś Hania waży równo 8kg a Witek 9100.
Nie martwi mnie psychiczny rozwój moich dzieci, natomiast trochę trosk przysparza mi rozwój fizyczny. Wiem, że wcześniaki rozwijają się inaczej niż dzieci donoszone, więc chętnie porównam osiągnięcia moich maluchów, z postępami innych wcześniaczków, jeśli oczywiście jakaś mama mi odpisze.

Na chwilę obecną ( skończonych 6 miesięcy ), moje dzieci usztywniły główki, trzymane w ramionach w pozycji pionowej muszą być jednak ciągle podtrzymywane za tułów. W pozycji na brzuszku dobrze trzymają głowy , nawet przez dłuższy czas, choć nie lubią tej pozycji. Czasem odrywają nóżki i rączki od podłoża. Wygląda to tak, jakby pływały na podłodze ;) Niestety nie przewracają nie na boki, ani z brzuszka ani z plecków. Podciągane za rączki do siedzenia, dobrze trzymają głowę, a posadzone na kolanach ciągną głowy do siedzenia. Jednak do siedzenia , nawet z podparciem jeszcze im daleko.
Maluchy interesują się zabawkami, ładnie trzymają je w rączkach, czasem przekładają z rączki do rączki i wszystko oczywiście pakują do buzi.
I to by było w zasadzie na tyle. Mam wrażenie, że robią postępy, ale bardzo, bardzo powoli. Jesteśmy pod stałą opieką pediatry i neurologa dziecięcego. Nikt nie zalecił rehabilitacji.

Jeśli jakaś wcześniacza mama będzie miała ochotę podzielić się informacjami o postępach jej dziecka, to będę wdzięczna. Zawsze to jakaś skala porównawcza, bo trudno cokolwiek porównywać z dziećmi urodzonymi o czasie.

Pozdrawiam serdecznie :)

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Hej, po pierwsze to gratuluję zdrowych bliźniaków :)
Moja córcia nie urodziła się jako wcześniak, ale dopiero od kilku dni z pełną namiętnością odwraca się z plecków na brzuszek(dopiero teraz polubiła tę pozycję :D ), pomimo, że często gęsto słyszałam, że powinna już dawno to robić... tak naprawdę, to chyba do 10. miesiąca dziecię może się nie przewracać ;) My jeszcze mamy do opanowania z plecków na brzuszek a poza tym, Martynka rozwija się książkowo.

Tak więc uważam, że z Twoimi bliźniakami jest jak najbardziej wszystko w porządku, tym bardziej, że lekarze nic niepokojącego nie znaleźli.

Pozdrawiamy :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

dasha witaj !
Równiez rodzilam w 32tyg 4 dni córcię 1730g 42cm.
Myślę że zupełnie nie potrzebnie sie zamartwiasz bo dzieciakom muisz odjąć te 8 tygodni czyli moja droga mamusi Twoje dzieci mama 4 miesiące a nie 6 jeśli chodzi o rozwój :wink: Moja córa bardzo się ślimaczyła ze wszystkim do tego stopnia iz dopatrywalismy się upośledzenia :roll: :oops:
Wiesz nawet wcześniaka do wczesniaka trudno porównać ... Moje dziecko prawie nie gaworzyło, nie interesowały ją zabawki bardzo długo , musisz wziąc poprowke na to iz jest im trudniej bo ten biedny układ nerwowy musi dojrzewac w duzo gorszych warunkach.

Sama nie wiem co Ci moge napisac jeszcze ...

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Ja też urodziłam w 32tc, tyle że Kacper jest hipotrofikiem- ważył 1090g

Jest dokładnie tak jak napisała Niaminia- musisz korygować wiek i ja myślę, że Twoje dzieci rozwijają się naprawdę super. Nie pamiętam już dokładnie co Kacper umiał w ich wieku, ale On wszystko bardzo powoli łapał.

Kacperek 22/12/2007, 2.45, 1090g, 41cm
Obrazek

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Dzięki dziewczyny za Wasze odpowiedzi.
Ja wiem, że moim dzieciom muszę liczyć wiek korygowany i że wg niego mają teraz 4 miesiące a nie 6. Jestem jednak ciekawa osiągnięć innych wcześniaków w podobnym wieku.
Pozdrowienia :)

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
1 żółta kartka
Awatar użytkownika

Dasha - wg. mnie rozwiaja sie naprawde dobrze a wagowo to normalnie super. Moj wazy jakies 9200 a ma prawie 9 m-cy.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Chyba pora zakończyć wątek, na którym i tak nic się nie dzieje ;)
Nadrobiliśmy zaległości i zaczynamy chodzić ! :)
Pozdrowienia dla wszystkich wcześniaczych mam !!

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

To ja dorzucę swoje "5 groszy :wink:
Ania ma 5 miesięcy, a tak według daty urodzin(30 tc)to dopiero 3.Pionowo trzyma główkę, a na pewno bardzo się stara, choć kiwa jej się na boki jak pieskowi "z dużego fiata".Jednak już nie trzeba jej szczególnie podtrzymywać główki.Garnie się do siedzenia choć nie przewraca się z brzuszka na plecki i odwrotnie.Usiłuje się na siłę podnosić a kiedy jej się nie udaje(co oczywiste w jej wieku)bardzo się złości i drze się tak, że się ściany trzęsą.Zabawki obserwuje, ale nie stara się jeszcze ich łapać.Rozpoznaje twarze i pięknie się uśmiecha, zaczęła gaworzyć, więc mam i " a gu"i różne inne tego typu dźwięki a ostatnio nawet śmieje się w głos.
A na brzuszku nie lubi leżeć.Ale główkę wysoko podnosi, choć jeszcze czasem ląduje na nosie.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

prosze nie konczyc tego tematu,,,
moje dziecko ma jakis dziwny odruch wyginania glowki do tylu jak przytulam ja w pozycji pionowej albo lezy na kangurka...umie juz przewrocic glowke z jednego boku na drugi choc trudno jej to wychodzi,,,chyba ma normalne odruchy konczyn tak uwazaja lekaRZE widac ze jest silna!dobrze ssie,,,
pisze o tym bo naczytalam sie o dzieciecym porazeniu mozgowym i oczywiscie bzdury mi przychodza do glowy..zwlaszcza ze moje dziecko oficjalnie sie urodzi...25.11 wiec..co ja wymagam od niej??,,,niemniej jednak chcialabym sie z wami dzielic moimi spostrzezeniami wiec moze ktos tu zagladnie jednak? :D

Olenka 30+5tc, 1800 gram,43cm.
20.02.2014 9300 gram:)zaliczylismy pieknie testy rozwojowe w Dreznie!wszystko super!lobuz maly!:)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Moderator
Awatar użytkownika

Minie zadaj to pytanie Pani Eli w dziale specjalista. Widziałam ostatnio że się tam pojawia i odpowiada dziewczyną. Na pewno cie uspokoi :wink:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
1 żółta kartka
Awatar użytkownika

Minie - wejdz i popytaj sie dziewczyn na forum wczesniaki.gazeta.pl ja tam sie udzielam i mozna sie duzo dowiedziec. I przestan sie wyszukiwac jakis chorob u malej ! Wydaje mi sie , ze wiekszosc wczesniakow odchyla tak glowke jak trzyma sie je w pionie moj Kacper chyba tez tak robil.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

dzieki dziewczyny,,,

Olenka 30+5tc, 1800 gram,43cm.
20.02.2014 9300 gram:)zaliczylismy pieknie testy rozwojowe w Dreznie!wszystko super!lobuz maly!:)

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Wcześniaki i dzieci niepełnosprawne

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]