Dzisiaj jest wt lip 23, 2019 4:58 pm

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Specjalista odpowiada (terapeuta i logopeda)

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość

Pani Elu,

mam pytanie jak postępować na co dzień z Maluszkiem, który w wyniku złego postępowania pielęgnacyjnego przejawia, jak to Pani pisze "złą dynamikę".

Przewertowałam forum i sporu już wiem, ALE co robić, jeżeli Maluch (tutaj: Alinka) baaardzo chce leżeć na brzuchu, ale niestety robi to niepoprawnie - ciężar ciała na klatce piersiowej, głowa na plecach.

czy mam NIE pozwalać na samodzielnie leżenie, tylko kłaść na swoich udach i tak spędzać czas na brzuchu?

i jeszcze pytania:
- o kąpiel. Jak trzymać Alinkę w kąpieli i jak z niej Ją wyciągać?
- o brak zainteresowania nogami. Czy wynika to wyłącznie z ich "słabizny", czy jeszcze nie czas.
Nie chodzi mi o to, że ich nie podciąga, ale nawet podciągnięte interesują Ją tak sobie (Alinka ma skończone właśnie 5 miesięcy). Niestety grzechotki też nie przekłada z ręki do ręki (neurologicznie jest niby ok).

Dziękuję.

Offline Wyświetl profil  

i jeszcze coś mi się przypomniało :oops:

Alutka nie bawi się swobodnie zabawkami w przestrzeni (rączki wyciąga, ale nie pracuje przy tym całe ciałko), mam wrażenie, że jest taka zblokowana, że boi się ruchu, jest taka przestraszona.... ATOS i Moro na pewno jeszcze u nas są :cry:

Chętnie wyślę film/zdjęcia.

Offline Wyświetl profil  

Expert
Awatar użytkownika

md83 :P:
Z twojego opisu prawie napewno z przodu tułowia uciekło napięcie na tył. Piszesz, że słabo wyciąga ręce do zabawek. Nie dawaj jej wogóle wiszących zabawek To w ogóle jest fatalna zabawka. Większość dzieci WISI NA zabawkach, a nie umie pracować rękami w przestrzeni. Pracuje DO SIEBIE a nie OD SIEBIE - tak powinny pracować dzieci między 4 a 6 miesiącem. Dajemy zabawki na klatkę i bawiąć się mają je podnosić do góry zabawki powinny być duże, żeby Alinka MUSIAŁA je trzymać dwoma rączkami. Żadnych malutkich zabaweczek do jednej rączki. W ogóle NIGDY do jednej rączki. Dobre początkowo są piłeczki, ale nie szmacianki, takie z gąbką w środku, bo dziecko które ma problem z prawidłową pracą od siebie, będzie się jej trzymało zaciskając łapki na niej. A dziecko MUSI otworzyć szeroko dłonie i trzymać zabawkę współpracując dwoma rączkami a nie trzymając się jej. Kiedy już nauczy się trzymać piłkę dmuchaną mniej więcej wielkości grapefruita, dajemy na klatkę dmuchany wałek, taki jak piłka plażowa, nie do końca nadmuchany i zapraszamy nogi na wałek. Ma się nim bardzo dynamicznie bawić. Trzymać we wszyskie kierunki, wzdłóż ciała, w poprzek, w górę. Kiedy spadnie do boku pokazujemy, że może się obrucić do boku i wziąć go na siebie, uczy się także, że jak go puści to on jej spadnie na buzię. No a potem dajemy ciężkie zabawki. Musi dołożyć siły, żeby je utrzymać nad sobą, one także mają tę cechę że jak nie trzyma mocno to zabawka opadnie do boku i "pociągnie rączkę do boku. No i jeślipuścvi ją to ona mocno uderzy. Nie przesadzajmy z tym ciężarem zabawki. To ma być fajna zabawa, a nie wyciskanie ciężarów. Koniecznie w trakcie zabawy kładzmy jej nóżki na zabawkę, zwłaszcza wałek ma do tego idealny kształt. stopa ma się ustawiać do wałka. Podeszwą, czyli Alinka musi skręcać stopkę DO wałka. nie od wałka. Nóżki mogą i powinny wałek odkopywać od siebie do góry. Ta zabawa wykaże jak słaby Alinka ma przód ciała. Może się okazać, że nie ma żadnej pracy ani rączkami, ani nóżkami. Ale to może być wyjście do budowania aktywności i po 2-3 tygodniach konsekwentnej zabawy może się okazać, że Alinka fantastycznie bawi się w przestrzeni. Bądz łagodna, ale zdeterminowana. Po prostu ona MUSI się zaktywizować w przestrzeń. Piszesz, że ma aktywnee ATOS i Moro. Nie wiesz. Moro może tak. Ale aktywność ukierunkowana do przodu wyciszy go. Jeśli Alinka ma słaby przód to na brzuchu będzie pracowała wszelkiemi możliwymi odgięciami, także głowy. I będzie się ona ustawiała na plecach a nie na karku w osi ciała. Wtedy słabnie buzia. Alinka może mieć wiotką buzię, czyli otwartą, może wypychać język, będzie lała się ślina z buzi, bo usta nie będą zbierały śliny.
Nie kładz jej sobie przez kolana, to ją będzie stymulowało do odgięć. Na ranie popracuj mocno z nią na plecach. Jeśli zaktywizuje się przó i ona zacznie bawić się zabawkami nad klatką zacznie ściągać bródkę do mostaka. Jeśli dziecko ciągnie wiszące zabawki głowa odchodzi od mostka w odgięcia.
Sądząc z twojego opisu pewnie nie umie pchać w podłogę i podnosić się na rękach, tylko pracuje odgięciami.
Nie pracuj z nią raz a dobrze ale bardzo często po trochu. Jeśli jest za słaba, będzie się bardzo męczyć i zniechęcać. Czasem 3- 5 powtórzeń może być dla niej za dużo na raz. Ale jeśli będzie to robiła 8-10 razy dziennie po 3 powtórzenia to po 4 dniach będzie można robić więcej powtórzeń i żadziej, a potem, po prostu sama będzie się bawić. Tak w sumie w 3 tygodnie można ją " naprawić" :-{:

Offline Wyświetl profil  

Widzę, że to stary temat ale u mojego syna jest identycznie. Z tym, ze skończył 27.02. 3 miesiące. tak samo jak dziecko autorki zachowuje się na brzuchu, nie pcha rączkami. No i zauważyłam, że robi juz to o czym Pani Ela pisze- ślini się, ma otwartą buźkę.
Jesli chodzi o zabawę w przestrzeni to również nie potrafi. jak pokazuję mu zabawkę to wyciąga łapki, stara sie czasem złapać ale czasem rączki mi "uciekają" a nawet jak się uda złapać to robi to raczej pięściami, nie otwartymi dłońmi. jak mam nad tym popracować? Staram się otwierać mu te rączki, robi jego łapkami cacy po mojej buźce starając się paluszki rozprostowywać ale marne to daje efekty.
Pani Elu, jak mam pracować z małym poza tymi ćwiczeniami opisanymi wyżej?Dodam, że mały ma silny refluks ukryty (nie ulewa na zewnątrz tylko cofa mu się po przełyku) i często płacze z powodu dyskomfortu i zgagi. Mimo to leżenie brzuszku toleruje. Na pleckach też ale tylko jak się coś z nim "robi" :) sam nie poleży :roll: Rozumiem, że na razie poćwiczyć pracę w przestrzeni, otworzyć jego łapki i dopiero zacząć ćwiczenia na brzuszku?

I jeszcze pytanie gdzie kupie taki wałek? Na allegro szukam i nic takiego nie widze :(

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Specjalista odpowiada (terapeuta i logopeda)

Strefa czasowa UTC [letni]