Dzisiaj jest pt paź 19, 2018 3:17 pm

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Specjalista odpowiada (terapeuta i logopeda)

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość

Witam!

Jestem mamą 3 miesięcznego Błażejka. Synek urodził się siłami natury, w 38 tygodniu ciąży, dostał 9 pkt. w skali Apgar (ze względu na zasinienie ciała).
Pierwszy tydzień był błogi... Zastanawialiśmy się z mężem dlaczego nasze dziecko prawie wcale nie płacze i ciągle śpi. No a później się zaczęło...
Może wymienię w punktach:
1. płacz/zdenerwowanie/prężenie się/machanie rękami przy karmieniu piersią , nerwowe łapanie i puszczanie brodawki (trwamy-męczymy się już tak prawie od początku-nie wiem jak długo jeszcze ja dam radę);
2. nerwowe zasypianie: drapanie, rzucanie się, wiercenie, machanie wszystkimi kończynami i głową; niespokojny sen, częste wybudzenia – także w nocy;
3. „pływanie” na brzuszku – staram się to korygować poprzez kładzenie synkowi rączek do przodu i dopilnowanie, żeby pchał w podłogę - ale jak się upewnić, że on faktycznie pcha w podłoże?;
4. paniczny płacz trudny do ukojenia, napady płaczu;
5. energiczne ruchy nóżkami – nisko nad podłogą, jakby tupanie, szuranie po ziemi (choć coraz częściej unosi je wyżej) – czy tak może być w 3. miesiącu?
6. brak typowego odruchu moro – rozrzucenia rąk na boki i przywiedzenia ich do ciała – teraz wiem, że to moro tam jest, tylko ukryte, zablokowane. Czy próbą kontroli moro może być np. często mocno zaciśnięta prawa rączka? Lewa rączka dotyka zabawek, natomiast prawa jest jakby zablokowana. Czy rączki powinny już być stale rozprostowane w 3 miesiącu?

Zaczęłam przeczesywać internet i natknęłam się na taki wpis: „Nerwowość,zaciśnięte pięści,wyginanie się w tył,ataki płaczu,niespokojny sen,częste wybudzanie się ze snu, blokowanie ruchu,"zamrożony"ruch to Moro z którym dziecko sobie nie może poradzić”.
Tak napisała kiedyś (2008 rok) Pani Elżbieta Szeliga jednej z matek proszących o poradę. Te słowa idealnie pasują do mojego Błażejka.
Tak sobie teraz to wszystko analizuję i dochodzę do wniosku, że płacz, prężenie się, właściwie to wszystko, co przypisywałam wcześniej kolkom, to właśnie moro... Szkoda, że wcześniej nie trafiłam na stronę pani Eli... Jak teraz to wszystko wyprostować, naprawić nasze błędy, żeby synkowi nie został ten odruch, ten „strach w sercu” na całe życie?:( Czy wystarczy prawidłowa pielęgnacja (podnoszenie, noszenie) i częste (prawidłowe) kładzenie na brzuszku? Jeśli udać się do rehabilitanta (certyfikowanego NDT-Bobath), to co mu powiedzieć? A może on powinien od razu „odczytać” nasz problem?
Napisała też pani, że ćwiczenie zablokowanego moro jak WNM „będzie przebiegało baaaardzo długo,bo nie w tym sprawa. Blokowanie ruchu,wyginanie się i szaleństwa w ruchu trzeba ćwiczyć zupełnie inaczej,ale tu nie ma możliwości omówienia tego”. Jak? Dlaczego nie ma możliwości omówienia tego?
Nie wiem, czy napisałam o wszystkim... Przepraszam za chaos, trochę zaczyna mnie to wszystko już przerastać, szczególnie, że wszyscy twierdzą, że dziecko po prostu takie jest, taki ma charakter, jest nerwowe, ma humory:( A ja po prostu nie mogę w to uwierzyć!

Proszę o poradę panią Elę oraz mamy, które być może miały podobny problem do naszego.

W razie potrzeby mogę przesłać filmik.

Pozdrawiam, Ewelina

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Po 2 tygodniach, dorzucam kolejne obserwacje.
Błażejek

NA PLECACH:

1. podnosi nóżki, ale częściej trzyma je opuszczone albo szybko prostuje je i kopie w podłoże;
2. podnosi rączki do zabawek (niestety bardziej lewą) podawanych przeze mnie, ale jego ruchy są szarpane, mocno zaciska rączki na zabawkach, szarpie je;
3. nie przekręca się na boki
4. odchyla rączki w tył, za głowę (podobnie jak przy przewrocie w tył), szczególnie przy zmianie ubranka, również w kąpieli.

PRZY OBROTACH ramię i głowa zostają w tyle.

NA BRZUCHU:

1. cofa rączki (szczególnie jak się złości);
2. zaciska rączki (złączone);
3. unosi głowę przez odginanie tułowia, nie pcha w podłoże- takie mam wrażenie (zresztą od urodzenie nadnaturalnie podnosi główkę)

INNE SPOSTRZEŻENIA:

1. szaleństwo w ruchu, chaotyczne ruchy, szarpanina, brak płynności
2. spięty
3. wciąż często zaciśnięte rączki (podczas karmienia, noszenia)
4. często płacze, "denerwuje się", pokrzykuje - nawet podczas zabawy
5. drżenie rączek podczas unoszenia do góry-nie zawsze

Jakie umiejętności powinien posiadać Błażejek na tym etapie? Strasznie się denerwuję, a wizytę u rehabilitanta mam dopiero za dwa tygodnie:/

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Hej
Mysle, ze spokojnie mozesz poczekac te 2 tygodnie do wizyty u rehabilitanta.

Wiekszośc z tego co napisałaś obserwowałam u swojej córci. Zwłaszcza zaciśniete piastki.
Może tro byc oczywiscie WNM, ale nie musi. U mojej córki także sie tego obawiałam. Pediatra powiedziała, ze te wszystkie niesymetryczne i niesprecyzowane ruchy powinny sie unormować.

Około 3 miesiaca uścisk raczek powinien troszke osłabnąć, ale no przy kąpieli i w sytuacjach stresujacych dla malucha może sie nasilac i trwac dłuzej. Wydaje mi sie, ze u nas stopniowo po 4 misiacu zaczeło zanikać.

Tak sobie wyobrazam te wszystkie ruchy jakie opisujesz i wg mnie to normlane. Maluch napina sie, kopie.
Jego układ nerwowy jest niedojrzały, wiec takie niesprecyzowane, nerwowe ruchy maga wystepowac.

Może jesli tak bardzo cie niepokoi to wszystko, to idź do pediatry. Czy byłaś już? Bo idziesz do rehabilitanta? Masz skierowanie, czy sama prywatnie postanowiłas iść?

Wiele dzici nie lubi leżenia na brzuszku, dlatego sie buntuje.
Spróbuj go jakos zachecic. Kładź kolorowe zabawki itp. U nas najpeiej na mała działo kładzenie na kanapie i kucanie na przeciwko niej. Robiłam smieszne miny, gadałam do niej, ale cały czas byłam na wysokości jej wzroku. Z czasem polubiła brzuszkole zabawy i nie buntowała sie wogóle.

Musisz także pamietac, ze każdy maluch rowija sie inaczej. Kalendarz osiagnieć jest orientacyjny. jedne dzieci ida wzorowo, inne wyprzedzaja statystyki ale sa i takie, które sa daleko w tyle za tym co jest w książkach i to także jest normlane.

Oczywiscie wizyte u lekarza nadal zalecam, bo tylko on cie uspokoi.
Nawte jesli bedzie to jednak WNM to nie koniec świata :) Rehabilitacja zdziała cuda.

czesto u dzieci z WNM można zauwazyc ułożenie w tułowia w literkę C. Przypatrz sie maluchowi po kąpieli np.

pamietaj, zeby zmieniać reke jesli nosisz dziecko, zeby nie było cały czas noszone na jednym ręku :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

malgora83, dziękuję za odpowiedź :)

Nasz lek. pediatra uważa, że wszystko jest okej, a skierowanie dostałam tylko i wyłącznie na własne życzenie. Poszłabym prywatnie, ale w pobliżu nie ma rehabilitanta dziecięcego :cry:

Cytuj:
Wiele dzici nie lubi leżenia na brzuszku, dlatego sie buntuje.

Problem w tym, że Błażejek nawet na plecach za bardzo nie chce leżeć, a co dopiero na brzuszku :roll: Oczywiście zachęcam go na wszelkie znane mi sposoby...

Cytuj:
Musisz także pamietac, ze każdy maluch rowija sie inaczej.

Tak, zdaję sobie sprawę z tego, że każde dzieciątko rozwija się we własnym tempie, ale są chyba jednak umiejętności, które niemowlę powinno posiadać na pewnym etapie :wink: ?

Cytuj:
czesto u dzieci z WNM można zauwazyc ułożenie w tułowia w literkę C. Przypatrz sie maluchowi po kąpieli

Po kąpieli Błażej często kładzie rączki za siebie, nad głowę i wygina brzuszek w lewą stronę, ale nie zostaje w takim ułożeniu cały czas, jedynie na chwilę.

Martwi mnie bardzo sen synka: w nocy koło godziny 12/1 zaczyna się wiercić. Myślę - jest głodny. Karmię, ale za godzinę to samo. I tak się potrafi wiercić kilka godzin. To wiercenie się to machanie głową, nogami i rękami. Dodatkowo muszę mu trzymać smoka, bo inaczej by płakał. Po takiej nocce wysiadam :aa:
Jakoś nie wierzę, że to się kiedyś unormuje, przynajmniej na razie nic na to nie wskazuje. Czy to może naprawdę wynikać z niedojrzałości układu nerwowego :?:

Może mam się wybrać do neurologa? Sama już nie wiem, może doszukuję się na siłę jakichś nieprawidłowości :oops:

P.S. Zapomniałam napisać, że maluszek miał krwiaczka, ale byliśmy na dwóch wizytach (2 tygodnie i 1,5 miesiąca) u neonatologa na USG przezciemiączkowym i wynik był okej. Tzn. za pierwszym razem splot naczyniówkowy prawy był do kontroli, ale w następnym badaniu było już wszystko w normie.

Offline Wyświetl profil  

chciałabym odświeżyć temat, wydaje mi się, że podobne problemy mam ze swoją córką, proszę napisać jak udało się zwalczyć problem

Offline Wyświetl profil  

Expert
Awatar użytkownika

khess :P
Jedyna metoda na wyciszenie / zintegrowanie odruchu Moro jest ogromna aktywność mięśni przodu tułowia. Niestety obecna pielęgnacja: sposób podnoszenia np. pod pachy i w górę, noszenie na sobie w pionie z wyprostowanymi w dół nogami, , spanie dziecka " jak zdrowe dziecko" tzn, położone rączki i nóżki na materacyku,odbijanie w pionie powoduje, że cała aktywność mięśniowa przechodzi z pracy mięśniami przodu tułowia na ogromną aktywność mięśni tyłu na odgięcie. Już wszyscy tak się przyzwyczaili że dzieci są w totalnym odgięciu, że nikt nie widzi w tym problemu. A skutek jest taki, ze jest masowa rehabilitacja z powodu WNM, ogromnej asymetrii, którą z wielką pracą trzeba przepracowywać, mamy nad aktywny odruch moro który powoduje nerwowość dzieci, problemy z ulewaniem, niechęć do leżenia na brzuchu bo to powinna być praca przodu tułowia, a dzieci robią ogromną fokę, zamiast odpychać się od ziemi, nie mogą wstać w czworaki, bo albo w ogóle nie pchają rękami, albo mają nogi ustawione w totalną żabę, więc siadają między nogami w literkę W, a potem mają koślawe nogi. Hurra, totalny absurd.
Zamiast zmienić sposób pielęgnacji otwiera się nowe ośrodki naprawiania dzieci. I wszyscy mają poczucie spelnionej misji. To nie sprawa w wybuchu stanów patologicznych nowo rodzących się dzieci lecz patologiczna wręcz obecna pielęgnacja.

Offline Wyświetl profil  

podczepię się pod temat bo mnie zainteresował
moja córka miała wzmożony odruch moro,zaobserwowałam to już w szpitalu w 2 dobie życia gdy córa bardzo często wyciągała rączki do przodu w porównaniu do innych noworodków,odruch moro towarzyszył jej do ponad 5 miesiąca,był to przełom 5-6mc
Córka miała WNM ,długo ćwiczyliśmy jednak nerwowość została.
Syn miał asymetrię ułożenia i WNM
córka asymetrię ułożenia,głowy (przez asymetrię ułożenia i przykurcz) i WNM
miała zaciśnięte rączki a główkę słabą,wyćwiczyliśmy wszystko,były ćwiczenia, masaże ,teraz ma prawie 13 mcy i jeszcze nie chodzi,ma kiepską równowagę.
oboje z cc jedno w 40tc a drugie w 38t3d (oboje z powodu ponad 4 kg) oczywiście po 10 pkt appgar
Oboje też są nadpobudliwe i zastanawiam się czy mogłoby to mieć jakieś powiązanie z nadpobudliwością,w rodzinie nikt nie ma czego takiego więc chyba dziedziczenie odpada.
Terapeutka syn od SI poleciła córce robić masaż shantala od urodzenia i robię.Nie obserwuję u niej zaburzeń SI

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Specjalista odpowiada (terapeuta i logopeda)

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]