Dzisiaj jest sob sty 20, 2018 11:18 am

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Specjalista odpowiada (terapeuta i logopeda)

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Witajcie
U mojego 3-miesięcznego synka pediatra stwierdziła asymertie ułożeniową lewostronną.
Już na drugi dzień byłam u neurologa dziecięcego i diagnonz potwierdziła się. Tomasz leżąc spokojnie układa się jak rogalik w lewą stronę. Położony na brzuszku przechyla się bardzo w lewo i nie podpiera się rączką, po prostu przez nią leci na boczek.
Byliśmy już na pierwej wizycie u rahabilitantki i mamy cwiczenia metodą Vojta.
Może ktos juz ma doświadczenie z takim problemem?
Jak długo maluchy cwiczyły?
Troche jestem przerażona jakie to może miec skutki w poźniejszym rozwoju mojego synka.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Expert
Awatar użytkownika

As77 :P
Czy twój synek ma asymetrię ułożeniową czy jest pod wpływem normalnego odruchu ATOSU-odruchu szpadzisty?Bardzo wielu lekarzy niestety ma z tym problem.ATOS-u się nie ćwiczy,to ustawia się dominująca strona ciała. Ok 3,5 miesiąca dziecko symetryzuje się -spotykają się rączki i dziecko coraz dłużej leży symetrycznie.Bardzo pomaga na zsymetryzowanie się leżenie i zabawy na boczkach i leżenie na brzuchu z łokciami pod barkami i zabawy przed dzieckiem.Oraz pokazywanię się i zabawek prosto nad buzią- symetrycznie
Na asymetrię wskazuje raczej spłaszczona potylica i przemieszczone kości czaszki.Oraz wzorce ruchu niezgodne z wzorcem ruchu na danymetapie rozwoju.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Dziękuję za odpowiedz Pani Elżbieto
Od dnia w którym pisałam post odwiedziłam dwóch neurologów dziecięcych i rehabilitantkę...
Do rehabilitantki chodzimy raz w tygodniu i widze poprawę - jeszcze Tomek nie układa sie porosto ale luz nie leci na lewą stronę po ułożeniu na brzuszek. Też podnosi główke wysoko i wspiera sie na wyprostowanych rączkach, a kiedy ułoże mu roczki wzdłóż tłowia podciąga je pod brudkę i unosi klatke piersiową.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Mielismy tez ten sam problem Gabi chodzila na rehabilitacje a teraz nawet nie ma śladu:) takze badzcie dobrej mysli

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Witam
moja córeczka ma chyba ten problem,
od urodzenia lubi ukladac łebek na lewa strone ,bardziej macha lewa raczka i wygina sie w lewo.
Wyzej pani Ela pisal cos o przesunietych kosciach czaszki a Oliwcia tak ma ,
na brzuszku nie podnosi główki.

Tak bardzo si emartwie ,pediatra na bilansie 1 mies, powidzial zeby poczekac za 2 tyg. idziemy na bilans 3 mies.

Czy to jest odwracalne ???

5 cykl po 5 mies.przerwie ,ostanie staranka 14 cykli .

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Nie jestem pewna co do spłaszczeia kosci - z tym może byc wiekszy kłopot. Natomiast moja rehabilitantka mówi że dzieci szybko wychodzą z asymetrii jeśli są rehabilitowane prawidłowo. Długośc rehabilitacji zależy od postępów dziecka, może to byc 2-3 miesiące a może i pół roku. Najlepiej skontrolowac malca u neurologa dziecięcego - zrobic USG główki i sprawdzic jakie są przyczyby asymetrii. Bynajmniej ja tak byłam pokierowana i już od miesiąca cwiczymy z Tomaszkiem a co kilka dni chodzimy do rehabilitantki na wizyty kontrolne.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

co do kosci czaszki to z prawej strony jej si ejakby "nakladaja " a z lewej jest "przerwa"
mowie o polaczeniu kosci czołowej z klinowa i ciemieniowa

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Po suwaczku widze że twoja córeczka ma 2 miesiące...
Nie jestem lekarzem i nie wiem czy coś jest nie tak u Twojej córci. Jeśli jest to mozliwe to skontroluj małą u neurologa. Mi w czasie badania lekarka dużo tłumaczyła, jak układac dziecko i jak nosic. Tomek miał też zrobione UGS główki czy nie ma zmian mózgowych. U nas na szczęście mi ma zniekształceń czaszki - najprawdopodobniej tak był ułożony w brzuchu i ma zbyt napiete mięśnie.
Pisałaś że córeczka nie podnosi główki jak ją ułozysz na brzuszku. To niepokojący objaw u dwumiesięczniaka.
Ja teraz chodzę do rehabilitantki i jak coś mnie niepokoi w trakcie cwiczeń to do nie dzwonie i pytam albo ide z Tomkiem na wizyte.
Tobie też radze pierw konsultacje u specjalisty

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

dziekim As ,
ja bym poszla wczesniej tylko kazala pedatra poczekac bo moze sie samo wszystko unormuje .
I moze nie potrzebnie czekalam , bylam dzis ,
no niestey mam racje z mala cos nie tak ,
dostalam 2 skierowania jedno do fizjoterapeuty a drugie do ortopedy (a nie neurologa ??) konsultacja w trybie szybkim tzn, w poniedzialek a druga we wtorek .

Zobaczymy , co powiedza napewno czekaja nas zabiegi z fizjoterapii ,
jestem zalamana ,boje sie czy to sie do unormowac ,owrocic ????

co do unoszenia główki powiedzila ze nie koniecznie w 2 mies, musi unosic , ale tu wszystko jest powiazane

a co do przyczyn to mi powiedziala pediatra ze dlatego ze byla tak ułozona w macicy zbyt dlugo

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Witam
Zastanawiam się czy z moim dzieckiem wszystko ok. Otóż woli leżeć na prawym policzku (to rozumiem samo w sobie nie jest złe) ale z tego powodu ma nieco zniekształconą główkę. Prawa strona jest bardziej szpiczasta natomiast lewa okrągła.
Czasem znajduję małego leżącego na lewym policzku ale to sporadycznie.
Coś z tym robić?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Stosować takie metody codziennej pielęgnacji, by aktywować obydwie strony (choć mały ma prawo do preferencji). Układaj go tak, by do źródła światła, źródła głosu, do rodziców, do zabawek musiał odwracać główkę na tę nielubianą stronę. Oczywiście nie zaniedbuj zupełnie tej drugiej strony, bo z kolei utrwalisz mu asymetrię na drugą stronę ;)
W zaokrągleniu główki pomoże pielęgnacja z dużą ilością obrotów i rotacji ;)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

No wlaśnie ciągle go próbuję zagadywać z tej drugiej strony i się ze spokojem obraca. W łóżeczku ciągle gapi się w ścianę ale przecież na siłę nie będę obracać :wink:
A o jakie obroty chodzi? To zagadywanie itd?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Oczywiście, nic na siłę :)
O obroty przy przewijaniu mi chodzi, przy ubieraniu, jak tu na przykład http://www.wczesniak.pl/publikacje/Poradnik-srodek.pdf :)

Offline Wyświetl profil  

Asymetria ułożeniowa jest bardzo częsta u niemowląt. Każde niemowlę po urodzeniu jest delikatnie asymetryczne. Wynika to z ułożenia wewnątrz macicy.

Pozdrawiam

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Specjalista odpowiada (terapeuta i logopeda)

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]