Dzisiaj jest sob lis 18, 2017 7:50 pm

Forum ciąża

» Fora Regionalne » Międzynarodowy

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Wiadomość

Czesc,
dziekuje, staram sie :-)
Moj syn ma juz dwa lata. Rodzilam na Fifejdach w Ostravě, polecam :-) Nie widzialam szpitala w Opavě, ale miasto jest bardzo ladne. Czy pracujesz w Opavě? Przejrzelam Twoj foto-blog. Doczytalam sie, ze oczekujes chlopczyka :-) Gratuluje! Jak bedzie mial na imie?
Pozdrawiam :-)

Offline Wyświetl profil  

Nie mam jeszce imienia...moze zostanie po mężu Michał. Pracuje w filii v Krnove.
Ostrava to by ładnie brzmiało jako miejsce narodzin dziecka ale gdyby coś było nie tak to tu mam wiecej znajomych (w Ostrave wogole) i dojazd szybszy....a szpitala w Ostrave wogole nie zwiedzałam :(
2 latek to juz taki fajny wiek dla Maluszka :)

Offline Wyświetl profil  

Czesc, masz racje, 2 lata, to fajny wiek :-) Ale szybko ten czas leci... W weekend odwiedze Toruniu, ciesze sie. Pierwszy raz wyjezdziam sama bez dziecka, trudno bedzie :-) I Ty z kont jestes? Na razie

Offline Wyświetl profil  

Z Polski jestem z okolic Krakowa.
Na "materskou" wracam właśnie tutaj.
A skąd u Ciebie taka znajomość języka polskiego (mąż? sympatia?).

Offline Wyświetl profil  

Studiowalam w Toruniu pol roku. Jak dlugo trwa urlop macierzynski w Polsce i jak dlugo chcesz zostac w domu? Ja bede trzy lata. To juz niebawem pojde do pracy. Jak sie czujesz, wszystko w porzadku?

Offline Wyświetl profil  

O to ciekawie. U nas od tego roku urlop macierzyński może trwać rok a potem przysługuje Ci urlop wychowawczy. Ja natomiast podlegam czeskim przepisom - dwa lata przepracowałam w Czechach i tam odprowadzałam wszystkie składki.
Jak na pół roku spędzone w Polsce to bardzo ładnie piszesz :)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Katka_M jak porod i jak macierzynstwo mija? ja na chwile wypadlam z forum, ale moze znow zaczne czesciej zagladac..

petaov jak fajnie, nowa twarz :) zagladasz czasem do poruby?

Offline Wyświetl profil  

mammamia Czesc, tak czasami jade do Poruby. Czy Ty tam mieszkasz?
Katka_M Czesc, jak sie masz i ile miesiecy ma teraz dziecko? I jakie imie w koncu wybraliscie?

Offline Wyświetl profil  

Witajcie,

urodziłam 17.czerwca w Opavě. Mały zaczął aktualnie 7 tydzień. Ma na imię Michał Artur.
Na czas macierzyńskiego wróciłam do Polski, czyli do 14 listopada, potem mam zaległy urlop w pracy i chciałabym wrócić do biura ale nie wiem czy nie rozwiązują filii w której pracuję. Jeżeli tak to będę chciała pójść na urlop wychowawczy - rodičovskou dovolenou. Tylko jeszcze nie wiem gdzie i jak się go załatwia.

mammamia - dopiero się Ciebie podpytywałam o wszystko a tu już Oliwka taka duża:) widzę na suwaczku, że prawie pół roku ma - bardzo szybko ten czas mija!

Offline Wyświetl profil  

Witam wszystkie mamusie i te które oczekują swojego maleństwa podobnie jak ja :)
Mieszkam w Polsce, a mój mąż pracuje od roku w Czechach, Mladej Bolesław. I niestety ale on mieszka tam na hotelu a zjeżdża tylko na weekendy.
Termin porodu mamy na 30 kwietnia i powiem szczerze że brakuje mi go na codzień.Dlatego też myślimy o tym abym przeprowadziła się do Czech i razem wynajęli jakieś mieszkanko.Ale będę szczera że bardzo się boję podjąć ostateczną decyzję ze względu na brak znajomości języka i zbliżający się poród.
Jeśli któraś z was była albo jest w podobnej sytuacji proszę o odpisanie :) Razem zawsze lepiej :)

Offline Wyświetl profil  

Napiszę Ci tak, jeżeli chodzi o opiekę w Czechach to jest ona na znacznie wyższym poziomie. Aktualnie przeprowadziłam się do Ostavy - ale jeszcze tam na codzień nie jestem (więcej czasu w Polsce). Pamiętaj, że po porodzie zostaniesz sama (wiem przeżyłam to) i będzie bardzo ciężko. Mąż będzie pracował, jak nie będziesz miała koleżanki, mamy, babci przy sobie to może się to dla Ciebie źle skończyć. Chyba, że planujesz poród w Czechach a po porodzie powrót przynajmneij na jakiś czas do rodziny a potem powrót do Czech i start z życiem w Czechach.
Druga strona medalu jest taka, że dla matek jest organizowanych wiele zajęć w przyjaznych cenach - basen za 30kč, spotkania z dziećmi, ćwiczenia...i można się z czasem rozkręcić - wszystko zależy od miejscowości.

Offline Wyświetl profil  

Cześć,

obecnie pracuję w Polsce (Kraków), termin na lipiec, zamierzam w niedługim czasie udać się na L4.
Mąż jest Czechem i mieszka w Ostrawie i tu tez zamierzam być na L4, poród, urlop macierzyński i dalej.

Z pracy się nie zwalniam, zamierzam wykorzystać maksimum, co się da. Zastanawiałam się nad kwestią opieki zdrowotnej w Czechach. Wiadomo, że urlop macierzyński na polskich zasadach, bowiem polski pracodawca. Ale czy mieszkając już w Czechach będę miała prawo do ichniejszego lukratywnego urlopu rodzicielskiego?

Jestem w trakcie załatwiania formularza S1, adres na czeski już zmieniony. Mąż mnie dopisał do mieszkania, aczkolwiek jeszcze nie zgłosiłam się na policji czeskiej, bowiem stale czekamy na czeski akt małżeństwa (potem povoleni k prechodnemu pobytu, po 2 latach dluhodoby).
Ślub był w Polsce. Czy muszę mieć najpierw "povoleni k pobytu" by móc załatwić sobie ten S1? Czy któraś z Was to ma, załatwiała ten formularz S1?

Pozdrawiam,
Monika

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Forum ciąża

» Fora Regionalne » Międzynarodowy

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]