Dzisiaj jest pt gru 15, 2017 12:20 pm

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Wychowanie

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość

od małego trzeba uczyc sprzątania, bo pozniej jest coraz trudniej, nastolatki i ich pokoje :D
najlepiej przez zabawe jakos, albo troche wzbudzic taką myśl, ze mama i tata będą smutni i rozczarowani

Offline Wyświetl profil  

Site Admin
Awatar użytkownika

To prawda, że sposób "na tzw. litość i współczucie" działa - szczególnie na młodsze latorośle. U mnie niestety najmłodszy najlepiej sprzątak jak siedzę u Niego w pokoju i podpowiadam co może jeszcze poukładać - i to by było całkiem niezłe, gdyby nie to, że ja nie mam tyle cierpliwości i czasu zeby siedzieć pół dnia i pokazywać co ma zrobić.... już szybciej samemu... choć to nie wychowawcze. Pozostała dwójka w tym czasie ma do mnie 1000 spraw do oomówienia, normalnie idzie się wykończyć ;)
A takim standardowym sposobem jest wykorzystanie wizyty kolegi/koleżanki lub chęc wycieczki rowerowej lub pogrania godzinki na xboxie (nie przyjdzie bo jest bałagan), wtedy sprzątanie jest robione migiem.

Offline Wyświetl profil  

najlepiej nagradzac jak juz dziecko "sprzatnie"

Offline Wyświetl profil  

Ja trochę pomagam, trochę zachęcam,czasem przekupuję ;-)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

u mojego dwulatka następujące metody często przynoszą efekty:
- konkretnie mówię "klocki do wiaderka, książeczki na parapet" a nie "sprzątaj"
- razem zbieramy, czasami kto szybciej
- chwalenie pod niebiosa
- racjonalizacja: będę ci śpiewać piosenkę a ty będziesz tańczył, ale nie ma miejsca, trzeba najpierw pozbierać klocki
- wrzask, groźby karalne oraz totalna załamka z mojej strony ;)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

natkakratka pisze:
najlepszym sposobem uczenia dziecka jest dawanie mu przykladu, sprzataj sama i pokazuj jaka to fajna zabawa, maluch sie wkrotce dolaczy do Ciebie poprostu, mozesz tez dorzucic element zabawy np.cieplo-zimno, etc.

Zgadzam się :) Jak dziecko zobaczy, że sprzątasz to sam zacznie, dzieci nas naśladują, jak Ty zaczniesz na niego wrzeszczeć że ma sprzątać to w końcu on zacznie wrzeszczeć na Ciebie.

Offline Wyświetl profil  

Też się z tym zgadzam. A poza tym trzeba też pamiętać o tym, by nie sprzątać bez przerwy po dziecku, bo te nauczy się, że sprzątać nie musi, bo mama to pozbiera. Najlepiej nie wyrabiać w dziecku złych nawyków.

Offline Wyświetl profil  

Dziecko przede wszystkim uczy się poprzez naśladowanie, dlatego warto pokazać mu, że my sami sprzątamy po sobie. Nie mam na myśli zabawek, ale np. po wspólnym obiedzie warto włączyć w tą czynność całą rodzinę. Niech każdy ma swoje zadanie do wykonania, nie zapominajmy o dziecku! :)
Zawsze znajdzie się dla niego czynność, w której będzie mógł się wykazać. Rozmawiajmy jak najwięcej! Niech mama pochwali tatę, tata syna itd. A po wspólnym sprzątaniu niech nagrodą dla wszystkim będzie czas spędzony razem przy wspólnej grze, czy na spacerze. Podałam tutaj jeden przykład ale w wielu sytuacjach możemy postępować analogicznie. Dziecko zobaczy, że każdy z nas dba o mieszanie i że sprzątanie przynosi same pozytywne rezultaty. Pomóżmy dziecku sprzątać zabawki w jego pokoju. Możemy przyjąć w ten sposób formę zabawy np. kto pierwszy włoży kredki do pudełka.Warto zaznaczyć, że spędzamy czas z dzieckiem, który sami jak jest ważny. Tłumaczmy, że jeśli np. nie odłoży na miejsce swojej ulubionej lalki potem nie będzie mógł jej znaleźć. Gdy dziecko nie będzie na drugi dzień mogło znaleźć ulubionej lalki czy misia szybko zapamięta skutki braku sprzątania.
<reklama>
Powodzenia!
Powodzenia! :)

Offline Wyświetl profil  

U mnie nigdy nie było takiego problemu, ale moja ciocia miała skuteczną metodę. Raz dzieci nie chciały posprzątać, więc powiedziała, że daje im 10 minut, a jak wróci i coś będzie leżało na podłodze to wyrzuca, bo dla niej rzeczy z podłogi to śmieci. Wróciła, zabawki oczywiście leżały tak jak wcześniej, więc wzięła kosz na śmieci i zaczęła je pojedynczo wyrzucać. Dzieciaki wpadły w taką panikę, że w sekundę posprzątały to co zostało. Dodatkowy plus jest taki, że można się w ten sposób pozbyć zabawek, których się nie lubi ;)

Offline Wyświetl profil  

Zacznijmy od zdrowego podejścia do ilości zabawek - jeżeli dziecko ma ich mnóstwo, to normalne, że nie będzie chętne do spędzania pół godziny, czy godzinę, aby je wszystkie posprzątać. A takie 2-3 zabawki jednego rodzaju są idealne i dziecko samo może je posprzątać.

Druga sprawa - wyznaczone miesjca na zabawki.W naszym przypadku świetnie sprawdziły się naklejki na meble, na półce jest naklejka lalki i misia i wiadomo, że tam mają się znaleźć, na pudle plastikowym naklejka z klockami - wiadomo, że to miejsce gdzie docelowo ma się znaleźć kolejka drewniana i klocki. Kolejna półka - książeczki. Gdy maluch nie wie, gdzie odkładać konkretne zabawki, to niestety upycha je bez ładu i składu, a to tylko krok do bałaganu i walki o sprzątanie.

Podobnie oznaczyliśmy półki i szuflady z ubraniami i choć są jescze problemy z ich samodzielnym składaniem, to córeczka pilnuje, aby znalazły się w odpowiednim miejscu.

Offline Wyświetl profil  

jmijeczka pisze:
malgora kurcze.. to ciężko doradzić. U nas własnie skuteczny okazał się worek na śmieci. Wystarczyło że wyjmowałam, a E pędziła jak oszalała by sprzątać. A i owszem początkowo były histerie, awantury, rzucanie na podłogę, tez się bałam, że ktoś po opiekę zadzwoni :lol: :lol:
Ale w końcu, po którymś tam razie wystarczyło tylko wstać i wspomnieć "oj chyba trzeba iść po worek" i sprzątanie odbywało się bez histerii. Teraz jest już zupełnie inaczej (bo to było z 2 lata temu). Zrobi bajzel - to śpi w bajzlu, warunek jeden: tak czy siak zabawki mają być sprzątnięte bo 2-3 razy w tygodniu wchodzę z odkurzaczem. Uprzedzam ją dzień wcześniej, np: jutro będę odkurzać i proponuję sprzątnąć zabawki chyba, że chcesz żeby je odkurzacz pochłonął albo worek pożarł :lol: :lol:
Bo właśnie, zakazy bajek, niejedzenia słodkiego i inne takie były nieskuteczne..

Jakbym czytała o sobie :) U mnie działa dokładnie to samo - worek, albo odkurzacz

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Wychowanie

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]