Dzisiaj jest czw lis 15, 2018 5:36 pm

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1133 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Awatar użytkownika

wlasnie ze mi nie przedluza bo mam umowe przez agencje pracy tymczasowej i oni nie maja takiego obowiazku

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Witam serdecznie!
Potrzebuję porady dotyczącej mojej sytuacji. Jestem na zwolnieniu chorobowym ciążowym, mój pracodawca jest w upadłości układowej i zaprzestał wypłat wynagrodzenia. Co mogę zrobić w tej sytuacji, bo z tego co wiem w tym momencie nie jestem chroniona mimo umowy na stałe i ciąży? Co jeśli dostanę wypowiedzenie? Czy ZUS będzie wypłacał mi zasiłek, a jeśli tak to w jakiej wysokości? Czy jeśli firma ogłosi upadłość likwidacyjną również zasiłek będzie wypłacany przez ZUS, a jeśli tak to w jakiej wysokości?
Z góry dziękuję za informacje!
Pozdrawiam

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Witam mam takie pytanie bo słyszałam dużo opinii na ten temat i nie do końca wiem co zrobić od 3 miesięcy prowadze działalność gospodarczą pare dni temu okazało się że jestem w ciąży ale ponieważ jestem na pomniejszonym zus-ie to jak bym poszła na L4 to chorobowego dostane tylko ok 300 zł znajomi mówili że powinnam zrezygnować z dobrowolnego chorobowego na 31 dni po tych 31 dniach znowu do niego przystąpić zrezygnować z pomniejszonego zus-u opłacić składki w normalnej wsokości i wtedy po karencji 90 dni iść na L4 (niestety ciąża jest zagrożona) proszę o pomoc pozdrawiam paula

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Paula teoretycznie możesz tak zrobić. Jest luka prawna i to jest zgodne z przepisami.
Sporo kobiet tez będąc już w ciązy zakłada działalność i odprowadza maksymalną składkę, a potem idzie na chorobowe i macierzyński i ciągnie kasę.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

[quote="pasia251"][b]Paula[/b] teoretycznie możesz tak zrobić. Jest luka prawna i to jest zgodne z przepisami.
Sporo kobiet tez będąc już w ciązy zakłada działalność i odprowadza maksymalną składkę, a potem idzie na chorobowe i macierzyński i ciągnie kasę.[/quote]

Dziękuje za odpowieź :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Pewnie już było nie raz o sytuacji jak moja, ale napiszę, bo potrzebuję informacji.
Jestem na L4 od początku ciąży (aktualnie 30 tydzień), umowa o pracę skończyła mi się na koniec grudnia, więc nie licząc prawie miesiąca zasiłek chorobowy mam wypłacany przez ZUS. Wiem, że będę go dostawać tylko do porodu, potem nie należy mi się nic. Wiem też, że jedyne co mogę zrobić potem to zarejestrować się na bezrobociu i przez pół roku dostawać zasiłek. Jednak po porodzie przez 77 dni jest okres połogu, w czasie którego nie mogę się zarejestrować ani podjąć pracy (to informacje od pani z ZuSU). W związku z tym mam pytanie, co i skąd "należy mi się" w tym okresie połogu?? Gdzie się zgłosić? Pani w ZUSie powiedziała mi, że ubezpieczenie musi opłacić mi MOPS, który jest u mnie w mieście? Czy również MOPS wypłaca jakieś świadczenia w tym czasie? Czy w ogóle cokolwiek mi przysługuje?
Dodam, że nie mam męża, jestem po rozwodzie już kilka lat, ojciec dziecka dał mu nazwisko uznając dziecko nienarodzone.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Witam wszystkie mamusie:)
Mam pytanie
Dnia 30.10 skoczyła mi się umowa na czas określony,wcześniej dostarczyłam do pracy zwolnienie lekarskie z powodu choroby, po 2 tyg okazało się że jestem w ciąży. Dostałam przedłużenie zwolnienia a ciążę i przebywam na nim do tej pory. W chwili obecnej płaci mi Zus tylko, że nie dostaje Rmua do kogo powinnam się po nie zgłosić??

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

ninczasek to zależy - albo dostarczy zaświadczenie pracodawcy, że jak kończyła się umowa byłaś już w ciąży - wtedy musi ci przedłużyć umowę do dnia porodu... Zus może ci dać zaświadczanie, że jesteś objęta ubezpieczeniem, ale ciężarnym i tak należy się darmowa opieka medyczna...
a poza tym od 1 stycznia przestaje obowiązywać RMUA i wystarczy pesel :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

pasia Dzięki za odpowiedź, nie wiedziałam że Rmua przestaje obowiązywać. Termin mam na lipiec to kłopot ze staniem w kolejce w Zusie mam z głowy:))) Skoro ciężarnym przysługuje bezpłatna opieka zdrowotna to po co każą wziąć do szpitala Rmua?

Ostatnio zmieniony czw gru 20, 2012 12:05 pm przez ninczasek, łącznie zmieniany 1 raz

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

ninaczasek teraz będzie obowiązywał system eWUŚ ;)
czyli przychodnia czy szpital po peselu sprawdzi w tym systemie czy jesteś ubezpieczona :)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Dziewczyny jak wyliczyć prawidłowo dochód przypadający na jednego członka rodziny potrzebny do uzyskania dodatku z tytułu przebywania na wychowawczym? Sytuacja wygląda tak, że ja od ponad roku jestem na wychowawczym, mam przyznane rodzinne i dodatki, niedawno mój mąż zmienił pracę, dostał wyższą wypłatę, bo akurat w tym miesiącu miał w pracy płatny dodatek za nadgodziny (było dużo nadgodzin, bo wyjątkowo tylko w tym miesiącu musiał pracować 7 dni w tygodniu) i kiedy zgłosił zmianę pracy w moprze i podał wysokość swojej ostatniej wypłaty to pani powiedziała mu, że trzeba będzie zwrócić ostatnio wypłacone pieniądze, bo jego dochód plus rodzinne na 2 dzieci poniżej 5 roku życia przekracza maksymalny dochód na osobę. Ja do jego wypłaty doliczyłam 154 zł rodzinnego i podzieliłam na 4 osoby to mi dało 538,5 a maksymalnie wyczytałam, że ma być 539, więc wydawało mi się, że wszystko jest dobrze. Mąż ma dostarczyć zaświadczenie z zakładu pracy i wtedy dowiemy się co dalej, ale ja nie mogę się doliczyć jakim cudem mi wychodzi dobrze, a pani z mopru źle, może to jakoś inaczej się liczy? No i czy w tej sytuacji, jak w kolejnych miesiącach jego wynagrodzenie jest niższe to czy dalej mogę pobierać te świadczenia czy już całkiem tracimy do nich prawo?

Offline Wyświetl profil  

Dzień dobry. Chciałabym się poradzić. Pracuje na umowie o prace na czas określony jest przedłużana co dwa tygodnie pracuje już prawie tak rok czasu i zaszłam w ciąże chciałabym się dowiedzieć czy w związku z tym że mam taki typ umowy a nie inny będzie mi przysługiwało jakiekolwiek świadczenie po urodzeniu maluszka? Bo o urlopie macierzyńskim pewnie przy takiej umowie mogę niestety zapomnieć. Ale nie chciałabym zostać bez żadnego zabezpieczenia. Byłabym ogromnie wdzięczna za odpowiedź.

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

W jaki sposób umowa jest przedłużana?
Po każdej dostajesz swiadectwo pracy i jestes zatrudniana od nowa?

Offline Wyświetl profil  

Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

Podejrzewam że tak jak ja miałam kiedyś.
Umowa była przedłużana co miesiąc, kończyła się 30/31 i od 1 miałam kolejną.
Świadectwo pracy dostałam przy zakończeniu ostatniej umowy.

[*] [*] [*] [*]

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Jeżeli to faktycznie jest umowa o pracę, to takie postępowanie jest niezgodne z kodeksem pracy... nie można w nieskończoność zawierać umów na czas określony...

Można zawrzeć dwie takie umowy, a trzecia kolejna powinna być zawarta na czas nieokreślony...

Offline Wyświetl profil  

Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

pasia a umowę zlecenie można tak przedłużać?

[*] [*] [*] [*]

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Nyana pisze:
pasia a umowę zlecenie można tak przedłużać?

tak
umowa zlecenie nie podpada pod kodeks pracy, tylko pod kodeks cywilny...
jest jednak jedno ale - jeżeli umowa zlecenie spełnia warunki umowy o pracę to w sądzie pracy można dochodzić o uznanie jej za umowę o pracę... a nieuczciwy pracodawca może zostać ukarany grzywną w wysokości od 2 do 30 tys :)

jeżeli cię temat interesuje to mogę ci wyszukać więcej informacji na ten temat i podać podstawy prawne :)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

pasia251 pisze:
Jeżeli to faktycznie jest umowa o pracę, to takie postępowanie jest niezgodne z kodeksem pracy... nie można w nieskończoność zawierać umów na czas określony...

Można zawrzeć dwie takie umowy, a trzecia kolejna powinna być zawarta na czas nieokreślony...

No własnie dlatego pytałam, bo jak po każdym swiadectwo pracy to jest nie halo coś.

Ja miałam w jednej pracy umowy podmieniane, tez chyba niezbyt zgodne z kodeksem, ale suma sumarum nie musiałam sie martwic co by było gdyby jak w tamtym przypadku.

Jesli po każdej jest swiadectwo to na chłopski rozum nic sie nie nalezy, bo trzeba przepracowac 30 dni, tak czy nie?

Offline Wyświetl profil  

Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

pasia na razie nie potrzebuję takich info bo nie pracuję. Z ciekawości pytałam, bo właśnie przez jakiś czas na takiej umowie pracowałam.
I miałam umowę zlecenie, na warunkach takich jak umowa o pracę (tzn wymiar czasu pracy, urlop, składki odprowadzane wszystkie jak należy)

A Pasia tak jeszcze z ciekawości zapytam, ile muszę przepracować żeby po porodzie należał mi się urlop/zasiłek macierzyński ?

[*] [*] [*] [*]

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Nyana pisze:
A Pasia tak jeszcze z ciekawości zapytam, ile muszę przepracować żeby po porodzie należał mi się urlop/zasiłek macierzyński ?

30 dni :)

Malgora
jeżeli pracodawca po każdej umowie wystawia świadectwo pracy, ale kolejną zawiera od następnego dnia po ustaniu wcześniejszej to jest to traktowane jak kolejna umowa i tak sam 3 musi być na czas nieokreślony. Jeżeli pracodawca robi inaczej należy to zgłosić w PIP.

Malgora pisze:
Jesli po każdej jest swiadectwo to na chłopski rozum nic sie nie nalezy, bo trzeba przepracowac 30 dni, tak czy nie?

jeżeli umowy następują jedna po drugiej to po upływie 30 dni jak najbardziej się należy :)

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1133 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57  Następna

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC [letni]