Mnie tego nauczyly dziewczyny na wczesne wykrycie ciazy.
CO NALEŻY MIEĆ, ABY ROZPOCZĄĆ OBSERWACJE:
- termometr (najlepiej owulacyjny ma on większą i dokładniejszą skalę)rtęciowy, kukupić go mozna w każdej aptece;
- zeszyt do zapisywania objawów i codziennych pomiarów temperatury;
- trochę cierpliwości i wiary w to, ze się uda!!!
ZACZNIEMY OD TEMPERATURY:
- w czasiw trwania cyklu temperatura zmienia się pod wpływem różnych czynników;
- cykl kobiety(liczy się go od pierwszego dnia krwawiena (plamienia przed @ zaliczają się jeszcze do starego cyklu) do ostatniego dnia przed następnym krwawieniem) dzieli się z reguły na dwie fazy:
FAZA NIŻSZYCH TEMPERATUR (trwa do momentu owu) i FAZA WYŻSZYCH TEMPERATUR (trwa od owu do średnio jednego dnia przd @);
Przed OWu temperatura dodatkowo obniża się o jakieś 0,1- 0,2 stopni C.
JAK ZAOBSERWOWAĆ SKOK???
Temperatura po owu podnosi się z reguły o 0,2 st.C (co jest wynikiem działania progesteronu), nie zawsze jednak będzie to skok o te 2 kreski, jednak trzecia temperatura po OWu powinna być już wyższa o 2 st. poprzedzające skok, czyli:
Zaobserwowałaś skok o 1 st.C i ta tempka utrzymała się przez dwa dni, trzeciego dnia temperatura MUSI BYĆ JUŻ WYŻSZA OD 6 POPRZEDZJACYCH SKOK, jeśli nie będzie wyższa to znaczy, że owu nie było. Po skoku tempka utrzymuje się na podwyższonym poziomie przez ok. 12-16 dni i jest tzw. FAZA LUTEALNA (faza ciałka zółtego).
Jeśli doszło do zapłodnienia i zagnieżdzenia się komórki jajowej w jamie macicy faza temperatur podwyższonych trwa nie mniej jak 18 dni od dnia skoku.
JEDNA BARDZO WAŻNA WIADOMOŚĆ:
Nieprawdą jest, ze tempka u kobiety ciężarnej musi być pow. 37,0 ważne jest,żeby była na podwyższonym poziomie, np. skok z 36,5 na 36,8!!!
Bardzo istotną sprawą jest to, aby tempkę mierzyć zawsze o tej samej porze (rano, najlepiej przed 7:30), przed wstaniem z łózka, tym samym dobrze strzępniętym termoetrem.
ŚLUZ
Podobnie jak temperatura, śluz również zmnienia się przez cały cykl.
Na początku trwania cyklu nie obserwujemy śluzu, lub jest go mało, jest lepki, nierozciagliwy, gęsty. Gdy zblizamy się do OWu śluz staje się bardziej płynny, rozciągliwy, jest go więcej i odczuwamy mokrość i śliskość przy wejściu do pochwy. Ostatni dzień śluzu płodnego jest tzw. dniem SZCZYTU OBJAWU ŚLUZU, czyli dniem,kiedy obserujemy śluz płodny poraz ostatni. Szczyt śluzu ma ścisły związek czasowy z owu, któa występuje najczęsciej dwa dni po lub dwa dni przed szczytem. Po owu śluz staje się znowu gęsty, lepki i nieprzejrzysty, zamykając tym samym weście do macicy (przez szyjkę oczywiśćie).
SZYJKA MACICY
Pdobnie jak śluz i tempka szyjka zmienia się pod wpływem działania hormonów (gł. estrogenu). Po @ szyjka przez parę dni jest zamknięta, twarda jak chrzątka i sucha, przed owu, otwiera się, podnosi się w pochwie do góry, staje się miękka jak płatek uszny i jest b. mokra.
Po owu szyjka znów się zamyka, staje się twarda i sucha.
JAK BADAĆ SZYJKĘ?
Najlepiej zacząć badać szyjkę po skończonej @. Zawsze tym samym palcem i w tej samej pozycji (wygodnie jest, gdy jedną nogę oprzemy o krzesło). Jeśli szyjka jest b. wysoko i nie możemy jej dotknąć można drugą (wolną ręką)delikatnie ucisnąć na dół brzucha!
Gdzies widzialam,tez link do stronki ,ktora lepiej to opisywala,ale to musze poszukac,troche mi to zajmie.
Nie jest takie trudne, a duzo mowi co sie akurat dzieje w organizmie
