Nie znalazlam tekiego temau więc zakladam. Wpisłam w wyszukiwarke i wyskakiwaly mi tylko informacje w dziele ciąża.
NIc nie wiem na ten temat ale moge sobie i to cholerstwa dopisać do mojej listy schorzeń...a teroche tęgo jest.
Jeśli coś wiecie na temat mięśniaków na macicy prosze piszcie, być może jest nas tutaj więcej z takim problemem?
Mialam laparoskopię w maju tego roku i nic takiego u mnie nie stwierdzono, ale wczoraj byłam na USG i lekarz wypatrzył mięśniaka 6 mm na macicy.
"Z czy to się je?" że tak zapytam
Oto co znalazłam na ten temat :
Mięśniaki macicy są to najczęściej występujące guzy macicy. Dotyczą one ok. 20% kobiet. Należą do nowotworów łagodnych i nie stanowią poważnego zagrożenia dla życia. Jeżeli nie dają żadnych dolegliwości i są niewielkie to wymagają stałej kontroli w celu nadzoru nad postępem choroby, szczególnie u młodych kobiet. W tym miejscu należy wspomnieć że niewielki procent mięśniaków może okazać się zmianą złośliwą, lub może nastąpić transformacja mięśniaka w złośliwy nowotwór, np. mięsaka. To co odróżnia mięsaki od mięśniaków to między innymi bardzo szybki wzrost mięsaka. Gdy guz wzrasta w dużym tempie można przypuszczać, że jest to guz zmieniony nowotworowo. Potwierdzeniem przypuszczeń jest wynik badania histopatologicznego guza pobranego w trakcie operacji. Na szczęście mięsaki występują rzadko, ale w przypadku guzów rosnących szybko należy wykazać czujność i nie zwlekać z decyzją o jak najszybszym zabiegu operacyjnym. Decyzję czy zmiana macicy może być obserwowana czy leczona zawsze podejmuje lekarz ginekolog.
Wciąż poszukuje się przyczyn występowania mięśniaków macicy. Niestety do tej pory nie są one jasno sprecyzowane i poznane. Najczęściej mięśniaki występują u kobiet pomiędzy 35-45 rokiem życia. Istnieją przypuszczenia, iż występowanie mięśniaków macicy jest zależne od stężenia hormonów płciowych w organizmie oraz od zaburzeń gospodarki hormonalnej u kobiet. Najważniejsze znaczenie mają stężenia takich hormonów jak estrogeny oraz progesteron. U kobiet, u których stwierdza się zwiększony poziom estrogenów przy jednocześnie obniżonym poziomie progesteronu, mięśniaki macicy występują znacznie częściej.
Coraz częściej zauważa się skłonność do dziedziczenia mięśniaków macicy. Genetyczne przyczyny tego schorzenia nie zostały jednak jeszcze poznane. Do tej pory odkryto tylko jeden gen, który odgrywa znaczną rolę w procesie rozwoju tego schorzenia.
Mięśniaki macicy stosunkowo rzadko występują jako pojedyncze guzy. Zazwyczaj jest ich kilka lub nawet kilkanaście i są one różnej wielkości. Rozróżnić można trzy rodzaje mięśniaków. Ich rodzaj zależy przede wszystkim od umiejscowienia i kierunku rozrostu guza. Wyróżniamy mięśniaki podsurowicówkowe, śródścienne i podśluzówkowe. Mięśniaki podsurowicówkowe umiejscawiają się na zewnątrz trzonu macicy rozrastając się w kierunku błony surowiczej, śródścienne wewnątrz macicy natomiast podśluzówkowe rosną w kierunku błony śluzowej macicy. Spotyka się także mięśniaki uszypułowanie czyli guzy połączone z macicą pasmem tkanki łącznej, tzw. szypułą.
W przypadku, gdy guzy są niewielkie najczęściej nie dają one żadnych dolegliwości. Przeważnie kobiety nie zdają sobie sprawy, że mają mięśniaki. Najczęściej, dowiadują się o tym w trakcie kontrolnego badania ginekologicznego. Gdy guzy są już duże, mogą one powodować takie objawy jak krwawienia, trudności w oddawaniu moczu, zaparcia czy też inne dolegliwości spowodowane uciskaniem przez guz sąsiadujących narządów. W przypadku mięśniaków podśluzówkowych dodatkowym niepokojącym objawem mogącym świadczyć o istnieniu mięśniaków są bolesne, bardzo często ze skrzepami, obfite i przedłużające się krwawienia miesiączkowe. Czasami mogą także występować krwawienia w trakcie cyklu miesiączkowego nie związane z miesiączką. Mięśniaki macicy mogą stanowić również przyczynę trudności zajścia w ciążę bądź też problemy z jej donoszeniem.
Leczenie mięśniaków macicy uzależnione jest przede wszystkim od tego, jakiej są wielkości, gdzie są umiejscowione i jakie dolegliwości wywołują. Ważną rzeczą przy podejmowaniu decyzji co do sposobu leczenia jest niewątpliwie tempo wzrostu guza oraz plany rozrodcze pacjentki. Gdy mięśniaki nie wywołują dokuczliwych dolegliwości, są niewielkie, ich wzrost jest bardzo powolny lub nie rosną wcale z reguły stosuje się żadnego leczenia, a jedynie niezbędne są częste wizyty w gabinecie ginekologicznym w celu kontroli postępu choroby.
Jeżeli mięśniaki zaczynają być dokuczliwe można próbować leczyć je farmakologiczne. Poprzez zastosowanie u pacjentki leków hormonalnych wywołuje się u niej tzw. menopauzę farmakologiczną. Mięśniaki u kobiet po menopauzie mogą wyraźnie się zmniejszyć lub nawet zaniknąć zupełnie. Im kobieta starsza tym macica staje się mniejsza. Stan taki jest stanem fizjologicznym i stanowi naturalny objaw starzenia się organizmu. W związku z tym, że narząd rodny zmniejsza się, zmniejszają się również mięśniaki. Stąd podczas leczenia u kobiet młodszych wywołuje się menopauzę za pomocą leków hormonalnych. Pomniejszona w ten sposób macica, a wraz z nią mięśniaki, znacznie ograniczają objawy uciskowe spowodowane przez większe guzy. Należy nadmienić również, iż w wyniku wywołanej menopauzy następuje zatrzymanie miesiączki, a dzięki temu zapobiega się niedokrwistości, która może wystąpić przy obfitych krwawieniach miesiączkowych będących objawem mięśniaków podśluzówkowych. Niestety czasem trudno uniknąć negatywnych skutków takiego leczenia. Może ono powodować, iż u młodych kobiet występują typowe objawy menopauzy tj. uderzenia gorąca czy też skłonność do osteoporozy. Niestety badania wykazują, że po zaprzestaniu przyjmowania leków hormonalnych choroba powraca i to niejednokrotnie z większym nasileniem. Dlatego, bardzo można stosować równocześnie hormonalną terapię zastępczą (HTZ), która minimalizuje skutki menopauzy farmakologicznej.
Oprócz leczenia farmakologicznego w leczeniu mięśniaków macicy stosuje się leczenie operacyjne. Stosowane ono jest dość często. Leczenie operacyjne staje się niezbędne wtedy, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi zadowalających rezultatów a objawy stają się bardzo nasilone i uciążliwe. Bezwzględnym wskazaniem do operacji jest sytuacja, gdy guz szybko rośnie w celu wykluczenia zmiany złośliwej, lub gdy zostaną rozpoznane mięśniaki uszypułowane, gdyż istnieje wtedy niebezpieczeństwo skręcenia się szypuły guza, co może doprowadzić do martwicy tkanek.
Metoda zabiegu operacyjnego dobierana jest do każdej chorej indywidualnie. W przypadku, gdy kobieta jest młoda i pragnie zachować płodność wykonuje się zabieg oszczędzający, polegający na operacyjnym wyłuszczeniu mięśniaków. Pozostawiona macica daje wtedy możliwość zajścia w ciążę i donoszenie jej. W przypadku, gdy kobieta jest młoda ale nie chce już mieć dzieci, proponuje się przeprowadzenie operacji usunięcia trzonu macicy z pozostawieniem szyjki lub całej zmienionej mięśniakowato macicy pozostawiając jajniki w celu uniknięcia objawów wczesnej menopauzy. Czasami, a szczególnie u kobiet po 60 roku życia w przypadku dużych mięśniaków wykonuje się całkowite usunięcie macicy wraz z jajnikami.
Zabiegi operacyjne w tym schorzeniu najczęściej wykonuje się w sposób tradycyjny czyli poprzez otwarcie powłok brzusznych. Jeżeli mięśniaki są niewielkie a istnieje konieczność operacji, istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu metodą laparoskopową. Niektóre mięśniaki podśluzówkowe oraz uszypułowane można także usuwać drogą pochwową.
Warto nadmienić o stosunkowo niedawno poznanej i rzadko jeszcze stosowanej metodzie leczenia mięśniaków macicy jaką jest embolizacja tętnic macicznych. Została ona wprowadzona dopiero w latach 90-tych. Przez powłoki brzuszne wprowadzany jest cieniutki cewnik, poprzez który bezpośrednio do mięśniaka dostarcza się lek, który zatyka tętnice odżywiające guz co w rezultacie prowadzi do jego znacznego zmniejszenia. Zabieg ten nie jest możliwy w przypadku mięśniaków uszypułowanych.
Aby skutecznie kontrolować stan swojego organizmu niezbędne są częste wizyty w gabinecie lekarskim. Dla kobiet niewątpliwie szczególne znaczenie ma badanie ginekologiczne, gdyż część chorób ginekologicznych rozpoznawana jest właśnie dopiero podczas takiego badania
P.S jeśli taki temat już istanieje ( moglam przeoczyć) to prosze moderatorów o wykasoawnie mojego. Dziekuję

_________________
Czekając człowiek nabiera pokory...